ERP اکنون «هوشمند» و «دیجیتال» است

دیجیتالی کردن و خودکارسازی هوشمند، دو روند مهمی هستند که قرن حاضر را متحول کرده و همه مدل‌های کسب‌وکار، اقتصادی و تولیدی را مجددا تعریف خواهند کرد. همچنین، این دو روند منجر به تغییر هویت در سیستم‌های ERP خواهند شد. امروزه، راه‌حل‌های کسب‌وکارهای حقوقی باید هوشمند و سازگار با دنیای دیجیتال باشند.

 

 

سیستم ERP قلب و روح کسب‌وکار است. با تحول دیجیتالی، سیستم‌های ERP دستخوش تغییر جدی در هویت شده و تبدیل به شریک تجاری ضروری در مدیریت استراتژیک شرکت‌ها، تعیین چشم‌انداز آینده و افزایش رقابت و سودآوری آن‌ها شده‌اند.

در گذشته، هدف به‌کارگیری سیستم‌های ERP انجام بهتر کارها توسط کسب‌وکارها بود و امروزه، این سیستم ماموریت آماده‌سازی سازمان‌ها برای رویارویی با دنیا و مشتریان دیجیتال را به عهده گرفته است.

در ادامه، صحبت‌های Terri Hiskey، قائم مقام بخش تولید و بازاریابی جهانی محصول شرکتEpicor  در مورد فن‌آوری‌های نوآورانه جدیدی که در حال تغییر بازی هستند، چگونگی هدایت تحول دیجیتال توسط ERP در شرکت‌ها و آینده این سیستم‌ها را می‌خوانیم.

پیش‌بینی شما درباره آینده فناوری ERP چیست؟ طی ۵ سال آینده، چه تغییراتی رخ خواهد داد؟

در آینده نزدیک، شاهد فناوری‌های بیشتر مبتنی بر ابر و سیستم‌های ERP ساده‌تر خواهیم بود. مثلا، ۲۰-۱۵ سال پیش، وقتی کسب‌وکارها سیستم‌های ERP را پیاده‌سازی می‌کردند، مجبور بودند یک هفته را به آموزش این سیستم به افراد، اختصاص دهند. این در حالی است که اکنون افراد یادگیری بدین شکل را ترجیح نمی‌دهند. به عقیده من، با آموزش‌ها و گردش کارهای تعبیه شده درون سیستم، شاهد ساده‌تر شدن تجربه کاربری و به‌کارگیری آن خواهیم بود و کارکنان می‌توانند سریع‌تر خود را سیستم جدید وفق دهند.

به‌عنوان مثال، اگر بخواهید یک گردش کار بسازید، می‌توانید با کلیک روی یک ویدئوی یک‌دقیقه‌ای، نحوه ایجاد جریان کاری را بیاموزید. دسترسی به این ابزار، از هر دستگاه و در هر زمان و مکانی ممکن خواهد بود. همچنین، به عقده من، شاهد دور شدن از توابع ویژگی و ساخته شدن جریان‌های کاری داخلی، خواهیم بود. اگر بخواهید پرداخت نقدی یا پیش‌پرداخت انجام دهید، باید گردش کارهای معینی را مدیریت کنید و در نتیجه، فروشندگان به جای ارائه راه‌حل‌های ERP با ویژگی‌هایی که باید در خود بسازند، می‌توانند به مشتریان برنامه‌های کاربردی ازپیش‌ساخته‌شده، ارائه دهند. چنین رویکردی، با الگوها و جریان‌های کاری پیش‌ساخته، خودخدمت و کاربرپسندتر بوده و در نتیجه، استفاده از آن برای کاربران راحت‌تر خواهد بود.

طی پنج سال آینده، شاهد پیاده‌سازی بیشتر راهکارهای ابری، اشتراک گذاری و فناوری‌های تعبیه‌ای، مانند هوش مصنوعی (AI) ارتباط با اینترنت اشیا (IoT) خواهیم بود تا افراد بتوانند ماشین‌آلات را کنترل کنند. به‌علاوه، احتمالا شاهد واقعیت افزوده خواهیم بود، جایی که در آن می‌توانید از طریق سیستم ERP خود، کف کارخانه را تجسم کنید.

سیستم ERP چطور می‌تواند تحول دیجیتال را برای کسب‌وکارهای در حال رشد، هدایت کند؟

سیستم ERP قلب یک سازمان و جایی است که کلیه فرایندهای مالی در آن اجرا می‌شوند. تحول دیجیتالی برای انجام کار بیشتر با زحمت کمتر است –این فناوری یعنی، خودکارسازی فرایندها و به‌کارگیری فناوری‌های جدید است تا بتوانیم از فرایندهای خود بهره‌وری بیشتری کسب کنیم. تحول دیجیتال یعنی کسب ارزش افزوده بیشتر.

ERP، در هسته اصلی خود، تحول دیجیتال را هدایت می‌کند، زیرا شما می‌خواهید امکان رشد کسب‌وکار خود را فراهم آورده و سودآوری و بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

سیستم ERP با پیوند فناوری‌های جدید مورد استفاده تحول دیجیتال، می‌تواند تحول دیجیتال را هدایت کند. به‌عنوان مثال، می‌توان از گردش کار خودکار مانند فناوری تشخیص خاصیت بصری (OCR) نام برد. OCR هوشمند می‌تواند پست‌های الکترونیکی شما را به محض دریافت، بخواند تا ببیند که آیا شخصی سفارش خرید ارسال کرده است یا خیر؛ سپس، به‌طور خودکار فرم را پر می‌کند. این کار بهره‌وری کارکنان را افزایش می‌دهد، زیرا بدین ترتیب کسی مجبور نیست چیزی را اسکن فیزیکی کرده یا دوباره از داخل ایمیل در یک سیستم دیگر تایپ کند.

مثال دیگر آن هوش مصنوعی (AI) است. اگر دستگاهی را از طریق حسگرهای IoT متصل کرده باشید که بتواند حس کند ماشین‌آلات عملکردی را که باید داشته باشند ندارند، هوش مصنوعی به شما هشدار می‌دهد که اشتباهی رخ داده است و در عین حال گزینه‌هایی را برای مدیریت این مساله به شما ارائه می‌دهد و از شما خواسته می‌شود برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری را انجام دهید یا در صورت نیاز، دستگاه را خاموش کنید. شما با انرژی کمتر، کار بیشتری انجام داده و بهره‌وری خود را افزایش می‌دهید. تمام این اطلاعات از سیستم ERP شما وارد و خارج می‌شوند. ERP به شما در رابطه با نحوه عملکرد امور، سودآوری بیشتری برای تولید یک کالا، میزان کار مورد نیاز، چگونگی کار و برنامه و سایر موارد، بینش گسترده‌تری در کل کسب‌وکار بدهد. تحول دیجیتال برای بهینه‌سازی و بهتر کردن این فرآیند به وجود آمده است؛ در نتیجه، می‌توانید رشد، سودآوری و بهره‌وری بیشتری را تجربه کنید.

به نظر شما، IoT و Industry 4.0 (انقلاب صنعتی چهارم) چه تاثیری بر فناوری ERP دارند؟

سیستمERP  منابع مالی را مدیریت کرده و به شما امکان می‌دهد هزینه‌های مربوط به محصول را به‌طور دقیق مشاهده و کنترل کنید – از هزینه‌های مرتبط با طراحی محصول گرفته تا زنجیره تامین، خرید و حتی هزینه‌های مربوط به فرآیند تولید.

مواردی مانند IoT می‌تواند به شما در درک بهتر عملکرد دستگاه‌ها کمک کند. من مشتری داشتم که قیاسی در این باره به من داد. او گفت: «شما سرمایه بسیاری صرف کارمندان خود می‌کنید، به آن‌ها فرصت نظر دادن می‌دهید و برای ایشان در مورد آنچه دوست دارید روی آن کار کنند و نحوه انجام آن، انتظاراتی را در نظر می‌گیرید. اگر به IoT فکر کنید، همین کار را برای ماشین‌ها انجام می‌دهد.»

بعضی از این ماشین‌ها میلیون‌ها دلار ارزش دارند و سرمایه‌گذاری کلانی برای شرکت‌ها به همراه دارند. چرا نمی‌خواهید چیزی کنترل عملکرد ماشین‌آلات را انجام دهد تا از خروجی مورد نیاز آن‌ها اطمینان حاصل کنید؟ در حال حاضر، IoT به شما امکان انجام این کار را می‌دهد. می‌توانید آستانه‌هایی را تعیین کنید که نشان می‌دهد یک ماشین در روز چه میزان کارایی دارد. یک سنسور می‌تواند در صورت عدم دستیابی ماشین به آن آستانه، شما را مطلع کند که این هشدار می‌تواند یک علامت اولیه باشد مبنی بر این‌که اشتباهی رخ داده است و شما باید قبل از آن‌که دستگاه خراب شود، آن را سرویس کنید. این یک کاربرد بسیار قدرتمند در مدیریت دارایی است و نشان می‌دهد که چرا IoT برای مدیریت دارایی مهم است. می‌توانید آستانه‌های مختلفی، از دما تا لرزش تا خروجی را اندازه‌گیری کنید.

هوش مصنوعی یکی دیگر از فناوری‌های صنعت ۴٫۰ است که در حال حاضر شاهد تاثیر آن بر سازمان‌هایی هستیم که از ERP استفاده می‌کنند. می‌توانید AI را در مناطق مختلفی اعمال کنید. اگر به IoT متصل باشد، یک عامل مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند در مورد عملکرد دستگاه به شما هشدار دهد و گزینه‌های بهترین انتخاب بعدی را برای شما فراهم کند.

همچنین می‌توانید در فرایند سفارش فروش، از هوش مصنوعی استفاده کنید. هنگامی که کارشناس فروش قصد وارد کردن یک سفارش را دارد، به جای این‌که لپ‌تاپ خود را باز کرده و فرم سفارش فروش را پر کند، می‌تواند به‌طور مستقیم با نماینده مجازی Epicor (EVA) صحبت کند و به او بگوید که سفارش خاصی را برای یک مشتری خاص، ایجاد کند، بدون این‌که نیاز به تایپ کردن چیزی داشته باشد. EVA، به کمک هوش مصنوعی در پس‌زمینه، گردش کارهایی مانند چک کردن میزان اعتبار مشتری یا موجودی سفارش مورد نظر را بررسی کرده و انجام می‌دهد. موارد استفاده آن فوق‌العاده هستند. این تجربه مانند تجربه آمازون است که به موجب آن، آن‌ها پیشنهاد خرید را بر اساس خریدهای قبلی، به شما پیشنهاد می‌کند. این‌جا، جایی است که AI برای محیط‌های B2B به‌کار می‌رود.

فکر می‌کنید فناوری Blochchain در آینده نزدیک، در ERP گنجانده خواهد شد؟

موارد استفاده اولیه که من برای blockchain می‌بینم، واقعا در زنجیره تامین است و به مدیریت ردیابی و دریافت کالاهای داخل و خارج از تامین‌کنندگان در سراسر زنجیره تامین، کمک می‌کند. من هنوز موارد مورد استفاده زیادی از بلاکچین مشاهده نکرده‌ام.

مشتریان Epicor هنوز در تلاشند تا دریابند چطور می‌توان از آن فناوری استفاده کرد، اما عملی‌ترین مواردی که من دیده‌ام مربوط به گرفتن سریع‌تر کالاها و اجناس از طریق زنجیره تامین، با استفاده از فناوری blockchain در مقابل مجبور شدن برای صدور گواهینامه یا پرداخت وجه کالا از یک فروشنده به فروشنده دیگر است. مستندات مورد نیاز برای به‌دست آوردن کالاها و خدمات از یک تامین‌کننده به دیگری، می‌تواند با استفاده از blockchain تسریع شود.

من همچنین چیزهایی درمورد پرداخت‌ها را مشاهده کرده‌ام، به‌ویژه برای کالاهایی که از مرزهای کشور عبور می‌کنند و باید ا تعرفه بپردازند. Blockchain می‌تواند به تسهیل فرایندهایی که معمولا مدت زمان طولانی دارند، کمک کند.

 

منبع: erpnews

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}