چرا ERP ابری آینده فناوری سازمانی است

در گزارش ماه ژانویه موسسه Forrester Research درباره آینده رایانش ابری، آمده است که فناوری‌های سازمانی باید برای توسعه برنامه‌ها و دستگاه‌ها در محیط عملیاتی همگن‌تری نسبت به محیط‌های نابرابر پیشین،  شروع به برنامه‌ریزی کنند. اکنون سوالی مطرح می‌شود و آن این است که: «برای همسویی با این تفکر، چه مکانیسم‌هایی را می‌توان به‌صورت عملی به‌کار برد؟»

 

 

به‌طور خلاصه باید گفت: تنها یک راهکار وجود دارد که برای پاسخ‌گویی به این نیازها، از قدرت کافی برخردار است و آن سیستم ERP و به‌طور ویژه ERP ابری است. پس بیایید به این ادعا از زمان ظهور راهکارهای ابری، نگاهی بیندازیم و به این فکر کنیم که ممکن است همه اینها به معنای پایان راه باشد.

ظهور ERP ابری

با بازگشت به آغاز راه، به خاطر خواهیم آورد که سیستم‌های عامل امروزی ERP به‌نحو گسترده‌ای از نیازهای خاص تولیدکنندگان در دهه ۶۰ میلادی ناشی شده‌اند. در آن زمان، کارخانه‌های خودکار رواج بیشتری پیدا کردند و صنایعی چون خودروسازی و هوافضا در این زمینه پیشرو بودند. در نتیجه، لزوم سرعت بخشیدن به بهره‌وری زنجیره تامین به‌منظور تولید و تحویل سریع‌تر محصولات، موجب ایجاد روش‌های جدید برای کنترل و ارزیابی عملیات مبتنی بر مواد شد. این امر به نوبه خود سبب پیدایش فناوری‌های امروزی مبتنی بر منابع به شکل اصول اولیه برنامه‌ریزی مواد اولیه مورد نیاز، معروف به MRP، شد.

در دهه ۷۰ میلادی، پلتفرم‌های MRP به‌طور گسترده مورد پذیرش سازمان‌های بزرگ واقع شدند، اما در ابتدا به دلیل هزینه بالا و نیازهای نگهداری محسبات اصلی، برای تولیدکنندگان کوچک قابل دسترسی نبودند. در سال ۱۹۷۲، شرکت آلمانی SAP با هدف ترجمه مزایای شرکت‌های بزرگ MRP برای پاسخ به دغدغه‌های کسب‌وکارهای کوچک‌تر، تاسیس شد.

چهار سال بعد، استیو وازنیاک و استیو جابز نخستین نسخه گوشی اپل را روانه بازار کردند. این تلاش‌های فنی سرانجام در اوایل دهه ۸۰ با ظهور مینی/میکرو رایانه‌ها و ظهور سیستم‌های عامل نرم‌افزاری جدید از جمله انواع MRP به‌علاوه نوع پالایش شده آن یعنی MRP II به‌عنوان میزبان پلتفرم‌های مالی، پا به عرصه گذاشتند؛ نکته جالب توجه این است که نخستین حضور سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباطی اشتون تیت (RDBMS) بود و به همین ترتیب، تکامل سیستم‌ها تا پایان هزاره اول ادامه پیدا کرد.

اندکی پس از آن، بازار خواستار قدرت پردازش بیشتر و بیشتر شد؛ عملیات جهانی به جای استثنا، به یک هنجار تبدیل شد و این الزامات با ظهور mobility در تجارت B2B و B2C اغلب سازمان‌ها، به‌علاوه دیگر ابتکارات از قبیل ظهور محصولات SaaS، PaaS و IaaS تحت فشار بیشتری قرار گرفت. در نتیجه، میراث ERP تکامل یافت و به ERP II تبدیل شد و این سیستم‌های عامل شفافیت عملیاتی بیشتری یافتند و بدین ترتیب، مقیاس‌پذیری اقتصادها پا به عرصه گذاشت و انواع سیستم‌های جدید مانند ERP که در همه صنایع ظاهر می‌شوند، و مهم‌تر از آن سیستم‌های مبتنی بر ابر، پرورش یافتند.

چه انتظاری می‌توانیم از آینده ERP ابری داشته باشیم؟

ERP ابری میزبان مزایای بسیاری است. بعضی از این عوامل با جهانی‌تر شدن، سیستم‌های عامل منابع خود را درگیر می‌کنند، درحالی‌که بدون تردید مدیریت منابع شبکه ارتباطات از جایی که امروز قرار دارد، تکامل یافته و به شبکه‌ای بزرگ‌تر، بهتر و چالاک‌تر مانند ارتباطات جامع هوش مصنوعی و شبکه mesh تبدیل خواهد شد.

با این حال، هر رده در این شبکه حاکی از اهداف عملیاتی مشترکی است که تحت تاثیر و حمایت پردازش در هر زمان و تحویل در هر نقطه، قرار دارد و توسط سیستم‌های امنیتی کاملا یکپارچه با امکان خرابی صفر پشتیبانی می‌شود. درحالی‌که این فلسفه‌های عملیاتی تا حد زیادی توسط خود بازار مدیریت می‌شوند، هدایت‌کننده‌های این الزامات به نحو فزاینده‌ای به تحرک طبیعی ابر به‌عنوان یک بستر مهم وابسته‌اند.

با توجه به این‌که کاربران هرچه بیشتر به دستگاه‌هایی مانند تلفن‌ها و عینک‌های هوشمند وابسته شده‌اند، به دلیل گسترش نیازهای ارتباطات جهانی امروز، قابلیت‌های مدیریتی مرتبط با منابع بیشتری ظهور یافته‌اند. در نتیجه، فضای ابر تنها جایی است که افراد می‌توانند امیدوار باشند که در عین احساس امنیت و در کمال شفافیت، با یکدیگر تعامل لحظه‌ای داشته باشند؛ و تنها راه برای جمع‌آوری همه این عوامل در آن واحد، به‌کارگیری نوعی دکترین مدیریت مبتنی بر منابع است که تحت حمایت مجموعه‌ای از سیستم‌های عامل نرم‌افزاری قرار دارد.

در نتیجه، سیستم‌های ERP باقی خواهند ماند و به نظر می‌رسد که در برابر انتقادات، رشد خواهند کرد. البته، هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند، اما کم‌ترین چیزی که می‌توان گفت این است که رقابت جالبی خواهد بود.

 

منبع: erpfocus

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}