تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۸/۰۸

مهم‌ترین انتظارهای کاربران از نرم افزار ERP در ۲۰۲۲

در سال‌های اخیر بازار نرم افزار ERP به سرعت در حال رشد و بزرگ‌شدن بود. راهکارهای جدید، راه‌حل‌های نوآورانه همگی باعث استفاده بیشتر و گسترده‌تر از این نرم افزار در کسب‌وکارها بوده است. در این مقاله می‌خواهیم برترین ویژگی‌های فناورانه نرم افزارهای ERP در ۲۰۲۲ را بررسی کنیم و ببینیم برترین فناوری‌های موجود در این نرم افزارها در ۳تا۵ سال آینده چگونه آن‌ها را تغییر می‌دهد.

اگر کسب‌وکارها به‌دنبال رسیدن به مزیت رقابتی و گرفتن سهم بیشتری از بازار هستند. بهتر است نگاهی به این ویژگی‌ها داشته باشند. نرم افزار ERP به‌خودیِ‌خود باعث بالا رفتن سرعت رشد کسب‌وکار می‌شود. استفاده از قابلیت‌های منحصربه‌فرد و ویژگی‌های برتر این نرم افزار کمک بزرگی برای بیشترشدن سرعت رشد کسب‌وکار است.

 

 

ابری بودن همه‌چیز نیست

شاید تا چهار پنج سال پیش یکپارچگی سرویس‌های ابری، از ذخیره‌سازی تا پردازش، با نرم افزار ERP بسیار مهم تلقی می‌شد. با همه‌گیرشدن سرویس‌های ابری، دیگر ماجرا بودن یا نبودن سرویس ابری در نرم افزار نیست. مسئله عمق و نوع سرویسی است که تولیدکننده نرم افزار آن را در خدماتش گنجانده است.

شکی نیست که خدمات ابری انقلابی در مدیریت هزینه‌ها و مدیریت آسان‌تر کسب‌وکار بودند. اما در سال ۲۰۲۲ ارایه خدمات ابری آن‌چنان آش دهان‌سوزی برای کسب‌وکارها نیست. نرم افزارهای ابری ERP کاملا توسط ارایه‌دهندگان آن مدیریت می‌شوند. کارایی بالاتری دارند، ماژولارند و یکپارچگی بالاتری با سرویس‌های SaaS دارند. همچنین هزینه پرداختی کسب‌وکارها را نیز تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

این‌روزها دیگر بحث بر سر بهتربودن خدمات ابری یا محلی نیست. تقاضا برای استفاده از نرم افزارهای ترکیبی بالا رفته است. نرم افزارهای ترکیبی به نوعی از خدمات نوین دیجیتالی گفته می‌شود که بخشی از سرویس‌های نرم افزار از طریق خدمات ابری و بخشی دیگر با خدمات محلی (On-Premise) مدیریت می‌شود. هزینه‌های این روش به نسبت نظارتی که کاربر بر داده‌ها و فرایندهای زیرساختی‌اش دارد حتی از نرم افزارهای ابری نیز بهینه‌تر است.

 

دسترسی از همه‌جا

این روزها نرم افزار ERP دیگر وابسته به یک دستگاه ثابت نیستند. آن‌ها از موبایل پشتیبانی می‌کنند و تقریبا از هرجایی که اینترنت در دسترس باشد، ERP هم در دسترس است. استفاده از قابلیت اجرای ERP روی موبایل به‌خصوص در دوران همه‌گیری و قرنطینه بسیار محبوب شد. قابلیتی که به کارمندان و مدیران امکان می‌داد برای کار کردن دیگر حتی به کامپیوتر هم نیازی نداشته باشند.

این قابلیت هم‌چنین باعث شد با وجود پایان قرنطینه نیاز به حضور فیزیکی در دفاتر کار کم‌تر شود، اما هم‌چنان جریان داده‌ها و ذخیره و دسته‌بندی آن‌ها ادامه داشته باشد. وجود قابلیت دسترسی به ERP از موبایل در زمان مورد نیاز برای جابه‌جایی داده‌ها صرفه‌جویی می‌کند و هزینه‌ها را کاهش و جریان‌های کاری را بهینه می‌کند.

از آن‌جایی‌که اطلاعات همواره در این سیستم جاری است. دسترسی به جریان‌های کاری و داده‌های آنلاین کسب‌وکار همواره ممکن است. از این رو هرنوع توقفی در روند کسب‌وکار به اطلاع صاحبان آن می‌رسد.

 

معماری بی‌سر

معماری بی‌سر یک مفهوم جدید در توسعه نرم‌ افزارهاست. در این روش، توسعه لایه رابط کاربری به‌صورت کاملا جداگانه از فرایندهای بک‌اند انجام می‌شود. فرایندهای بک‌اند در این روش می‌توانند با هر نوع رابط کاربری‌ای یکپارچه شوند. ویژگی این روش این است که می‌تواند تمام فرایندهای منحصربه‌فرد سازمان را به‌راحتی در قالب نرم‌افزارهای کاربردی آورده و در اختیار کسب‌وکار قرار دهد.

به‌کارگیری این روش در طراحی نرم افزار‌های نوین باعث افزایش انعطاف‌پذیری و کاربردی‌شدن آن‌ها می‌شود. بیشتر تولیدکنندگان نرم افزارهای ERP هم در آینده‌ای نزدیک به سمت پیاده‌سازی این نوع معماری در محصولاتشان خواهند رفت.  

 

یکپارچگی بیشتر اینترنت اشیا و ERP

فناوری اینترنت اشیا (IoT یا Internet of Things) به کسب‌وکارها امکان می‌دهد دستگاه‌های و ابزارهای حساس را در لحظه پایش کننده و عملکرد آن‌ها را اندازه‌گیری کنند. حضور این ویژگی در نرم افزار ERP به کسب‌وکارهای تولیدی امکان می‌دهد یا اتصال نرم افزار ERP سازمان به دستگاه‌های مستقر در خط تولید به‌صورت مستقیم نظارت و کوچک‌ترین عیب احتمالی را در آن‌ها پیدا و رفع کنند.

یکپارچگی اینترنت اشیا و ERP سالیان زیادی است که در افق توسعه تولیدکنندگان این نرم افزار جای گرفته است. این یکپارچگی در سال‌های آینده بیشتر و عمیق‌تر نیز می‌شود. چراکه هرروز دستگاه‌های بیشتری به اینترنت اشیا مجهز می‌شوند. همچنین اقبال عمومی به این قابلیت نیز روزبه‌روز بیشتر می‌شود. کاهش نیاز به نیروی انسانی و بالا رفتن دقت فرایندها اولین و ساده‌ترین نتیجه یکپارچگی اینترنت اشیا با ERP است. از سوی دیگر گسترده‌شدن فناوری‌های نوین اینترنت مانند ۵G و... تولیدکنندگان را ملزم به یکپارچگی نرم افزارهایشان با ویژگی‌های نوینی مثل اینترنت اشیا می‌کند.

 

نرم افزار ERP هوشمند

داده‌ها در کسب‌وکارهای مدرن نقشی حیاتی دارند. شاید بتوان از نظر اهمیت آن‌ها را با نقش خون در بدن مقایسه کرد. از طرفی حجم این داده‌ها نیز بسیار عظیم است، به‌شکلی که دریافت، دسته‌بندی و پردازش آن‌ها از نیروهای انسانی ساخته نیست. این‌جاست که پای هوش مصنوعی و تحلیل ابرداده‌ها به‌ میان می‌آید. هوش مصنوعی قادر است کاری که یک انسان در ۲ ساعت انجام می‌دهد، با درنظرگرفتن احتمال خطا، را در ۲ یا شاید ۳ دقیقه، بدون خطا، انجام دهد.

یکپارچگی نرم افزار ERP با هوش مصنوعی این‌روزها تبدیل به خواسته اصلی کسب‌وکارها، خصوصا کسب‌وکارهای بزرگ‌، از تولیدکنندگان نرم افزار ERP شده است. ERPها در جمع‌آوری و دسته‌بندی داده‌ها عالی عمل می‌کنند اما در مقام پردازش و تحلیل الگوهای آن، تا پیش از ظهور هوش مصنوعی، چندان عملکرد مناسبی نداشتند. حضور هوش مصنوعی در نرم افزارهای ERP باعث شده تا الگوهای شناسایی داده‌ها هوشمند شوند و کسب‌وکارها برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر و بهتر به استفاده از آن‌ها روی آورند.

تجهیز نرم افزار ERP به هوش مصنوعی یکی از جریان‌های اصلی این نرم افزار در سال ۲۰۲۲ است. این جریان قوی‌تر هم خواهد شد و دامنه آن بیشتر می‌شود. تجهیز ERP به ابزار خوانش اینترنت اشیا و دریافت بلوک‌های داده‌ عظیم‌تر، نیاز به وجود ابزاری کاربردی برای تقسیر و تحلیل این داده‌ها را بیشتر و بیشتر می‌کند.

اهمیت هوش مصنوعی در ERP به‌قدری زیاد شده است که شاهد مفهومی جدید به نام iERP هستیم. محصولی که ابتدا توسط یک تولیدکننده اروپایی مطرح شد و رفته‌رفته جای خود را در نرم افزارهای ERP پیدا کرد. ویژگی‌ اصلی نرم افزارهای ERP هوشمند ساده‌سازی فرایندهایی است که انجام دستی آن‌ها شاید ساعت‌ها طول بکشد و میلیون‌ها تومان ارزش داشته باشند.

ERPهای هوشمند می‌توانند جریان‌های کاری بسازند، خطاها را کاهش دهند و حتی حذف کنند و زمان دسترسی به داده‌ها را بهینه کنند. همچنین راه‌های متنوع پردازش داده‌ها نیز ویژگی دیگری است که ERPهای هوشمند را از انواع دیگر جدا می‌کنند.

 

سخن آخر

جریان‌های نوین در بازار فناوری مانند جزر و مد هستند. گاهی آن‌قدر شدید می‌شوند که ایستادن مقابلشان را سخت می‌کند و گاهی آنقدر بی‌اهمیت‌اند که کم‌ترین توجهی به آن‌ها از سمت کاربران نمی‌شود. در نرم افزار ERP‌ هم همین جریان‌ها وجود دارد. مثلا اگر تا چندسال پیش «ابری بودن» یکی از جریان‌های اصلی در نرم افزار ERP بود. می‌بینیم که این‌ سال‌ها خیلی موضوع بااهمیتی نیست.

در این نوشتار چند جریان اصلی ERP در ۲۰۲۲ را بررسی کردیم. جریان‌هایی که ممکن است سال آینده، در بررسی‌ای دیگر، مهم نباشند.

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}